Dilatasyon Su Yaltımı

Dilatasyon,  yapılarımızın yan yana yapılan bloklarında her 30 metre arayla bir bırakılan, deprem, genleşme ve bağımsız yapıların farklı oturması gibi hareketlerin yapılardaki zararlı etkisini ortadan kaldırmak için bloklar arasında temelden başlayıp çatıya kadar bırakılan derz boşluğuna verilen isimdir.

Dilatasyonların teraslarda, zemin radye ve perde duvarda bulunan toprak altında kalan bölgeleri ve dışarıdan su girebilecek olan alanları, otopark olarak kullanılan alanlarda dışarıdan veya katlar arasında içeriye suyu geçişini önlemek için su izolasyonu yapılması gerekmektedir.

Dilatasyon su izolasyonu çeşitli şekillerde ve farklı yönlerden yapılabilmektedir. Pozitif (suyun geldiği yönden) ve negatif (içeriden) olarak farklı uygulamalar ile dilatasyon su yalıtımı yapılmaktadır. Dilatasyon izolasyonları inşaatın imalatı aşamasında yapılması gerekmektedir. Dilatasyon yalıtımı imalat aşamasında yapılsa da diğer imalatları yapar iken mekanik ve çeşitli darbelere maruz kalan dilatasyon izolasyonu deforme olabiliyor. Aker izolasyon tüm izolasyon uygulamalarının yanında, yeni ve eski yapıların dilatasyon su yalıtımı uygulamalarıyla da hizmet vermektedir.